Blogowe początki czyli o czym powinien pamiętać początkujący blogger?

By Rupieciarnia drobiazgów - 22:24

Stres, kołatanie serca i masa różnorodnych myśli. Klikasz 'opublikuj' i  czekasz. Godzinę, potem dwie - nie dzieje się nic. Pamiętasz to? Mimo, że bloga prowadzę dwa lata nadal pamiętam swoje pierwsze dni, tygodnie w blogosferze. Było ciężko. Ale dałam radę - 'wybiłam się' a raczej pokazałam, że o 'tu jestem! tak to ja!'. I mimo, że wiele postów ukazuje się o takiej treści to postanowiłam dodać swoje trzy grosze a dosłownie kilka 'złotych zasad' o których powinien pamiętać początkujący blogger ( i nie tylko) ;)


# 1. Daj się poznać.

Odwiedzaj, komentuj blogi. Tylko proszę nie pisz 'obs za obs' i nie zostawiaj linka do swojego bloga - uwierz mi wiemy jak do Ciebie trafić! Gdy widzę u siebie jakąś nową osobę i widzę, że jest aktywna to odwiedzam jej bloga, staram się komentować u niej. I jeśli Ty tak samo u kogoś jesteś aktywna to wiedz, że ta druga strona z czasem do Ciebie zajrzy! ;) Załóż IG czy FB - ja na FB bloga zdecydowałam się późno ale to był strzał w dziesiątkę!

# 2 . Dopracuj wygląd szablonu.

Nie jest to konieczne ale od zawsze wiadomo, że lepiej się czujemy przy 'ładnych rzeczach'. Pstrokate tło, masa dziwnych wzorów wręcz krzyczy, żeby tu nie zaglądać.  Nie musi być zaraz jasno, przejrzyście - z czasem znajdziesz odpowiedni wzór szablonu i dostosujesz go pod siebie ale pamiętaj! Minimalizm też jest w modzie! Jeśli nie wiesz jak to zrobić poproś o pomoc: wiele bloggerek robi szablony i zapewne w wolnej chwili może Ci pomóc ;). Szablony np. tworzą Vejjs czy Karolina ( u Karoliny możecie zobaczyć kilka cennych wskazówek )

# 3. Zadbaj o zdjęcia!

Ładne zdjęcia przyciągają! Czasem na zrobienie idealnego zdjęcia potrzeba wiele czasu - wiem to po sobie. Moje pierwsze zdjęcia były bo 'były' a teraz? Staram się je dopracować , urozmaicić. Nie potrzebujesz zaraz lustrzanki - ja zdjęcia wykonuję zwykłym aparatem cyfrowym. Grunt to inwencja twórcza! Tło z kawałka tapety, z desek, białej kartki,z kwiatkiem, kokardką, szklanką? Czemu nie, sprawdź, zrób zdjęcia a zobaczysz różnicę. Nie bój się ich obrabiać gdzie trzeba wyostrzyć czy coś, po to są 'fotoshopy' ale nie przesadzaj. zrób, wrzuć do post i voila! Pamiętaj by je powiększyć bo wtedy widać lepiej :-)

# 4 . Doceniaj czytelników.

Wiesz kiedy przybyło mi najwięcej obserwatorów? Tak, dobrze myślisz - gdy zorganizowałam konkurs. Może nie były to nagrody z górnej półki ale przez dwa lata blogowania co jakiś czas staram się uszczęśliwiać moich czytelników i robię tzw. ROZDANIA. Raz nagroda jest skromna, raz ogromna zależy od funduszy ale przecież liczy się gest! I nie ma nic lepszego kiedy osoba, która wygra dzieli się z Tobą radością! ;). Nie myśl tylko o sobie! ^.^

# 5. Pisz z pasji, nie przymusu. Traktuj bloga jako rozrywkę a nie potencjalny zarobek.

Nie musisz pisać 3 postów dziennie. To jest niepotrzebne. Chcesz pisać dwa posty w tygodniu? Ok - skoro tak czujesz to pisz śmiało! Blog to odskocznia od codzienności i tak go traktuj . Nie zarobisz na nim kokosów ( wybacz brutalną prawdę), nie każda firma będzie chciała z Tobą współpracować i nie zawsze będziesz mieć wenę! Posty pisane na ' przymus' są ... sztywne? drętwe?. Jeśli myślisz, że się dorobisz, coś zyskasz na blogu, ba! nawet jeśli myślisz, że będziesz mieć kosmetyki za darmo to nie zakładaj bloga, odpuść.Wbrew wszystkiemu tworzenia posta, zdjęć, testowanie to ogromna praca pochłaniająca masę czasu!

Blog to mój mały 'dom', dzięki niemu poznałam masę wspaniałych osób i wkładam w niego całe swoje serce. Blog wymaga poświęcenia, cierpliwości, czasem posty pisze się godzinami, czasem brak mi słów ale staram się być tu: bo mam dla kogo i wiem, że moje drugie 'życie'.

Pamiętaj, nie wszystko masz od razu ! Na wszystko potrzeba czasu - na to jesteś gotowy/ gotowa?

  • Share:

You Might Also Like

42 komentarze